fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

AKÇAKOCA TSO DUYURDU: AKÇAKOCA KAPLAN DEDE KESTANESİ COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGESİ ALDI

AKÇAKOCA TSO DUYURDU: AKÇAKOCA KAPLAN DEDE KESTANESİ COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGESİ ALDI

Akçakoca Sarı Fındığı, Melengücceği Tatlısı ve Akçakoca Mancarlı Pidesi ve son olarak Akçakoca Kaplan Dede kestanesininin de coğrafi işaret tescil belgesi alındı. Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda son olarak Akçakoca kaplan dede kestanesinin de Akçakoca’ya özgü olduğu tescillenmiş oldu.

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ‘’Değerlerimizi koruma altına almaya devam ediyoruz…
Değerlerimizi korumaya ve katma değere dönüştürme adına üzerimize düşen ne varsa cani gönülden yapmaya çalışıyoruz.’’ şeklinde paylaşılan duyuru ile ilgili açıklama yapan oda başkanı Mehmet Nazım Pazvant: ‘’ Daha önceki yıllarda Odamız tarafından alınan Akçakoca Sarı Fındığı, Melengücceği Tatlısı ve Akçakoca Mancarlı Pidesi sonrası Akçakoca kaplan dede kestanesini ekleyerek değerlerimizi korumaya, tanıtımı ile katma değere dönüştürülmesi yönünde gereken ne varsa en iyi şekilde Odamız tarafından yapılacağını ve bunda mutluluk duyacağını bildiren Başkan Pazvant, Coğrafi İşaret Tescil Belgelerinin başta üreticilerimiz olmak üzere, İlimize, İlçemize ve tüm ülkemize hayırlı olmasını dileyerek bu konuda çok çalışmaya devam edeceğiz’’ açıklamalarında bulundu.

COĞRAFİ İŞARET NEDİR?

Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite işaretidir. Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir