fbpx

Akçakoca Haberleri

Fındık

CHP ORDU MİLLETVEKİLİ’NDEN TMO’YA YERİNDE ÇIKIŞ! ‘’VATANDAŞA SIRTINIZI DÖNMEYİN’’

CHP ORDU MİLLETVEKİLİ’NDEN TMO’YA YERİNDE ÇIKIŞ! ‘’VATANDAŞA SIRTINIZI DÖNMEYİN’’

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, TMO’nun fındık alımı yapan görevlilerinin randıman kırdığı sırada üreticiye arkasını döndüğünü ve çalışma ekranlarını üretici ile paylaşmadığını ileri sürdü. ‘’Neyi nasıl hesap ediyorsanız üretici görsün!’’ ifadelerini kullanan Adıgüzel TMO yetkililerini uyardı.

Geçtiğimiz günlerde de belirttiğimiz gibi fındık üreticisinin önünde 2 aşama var. Ya fındık tüccarlarına açıklanan taban fiyattan daha düşük bir fiyata fındığını teslim edecek, ya da çekinerek gittiği TMO’dan fındığı kapısından dönmesin diye dua edecek. Her ne kadar gerekli işlemleri yapanlar için TMO’da fındık alımı konusunda hiçbir sorun yaşanmadığı belirtilse de vatandaşlar TMO’ya karşı önyargılı.

ÖNÜNE GELEN ÜRETİCİYİ TIRTIKLIYOR

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel önemli bir çıkış yaparak fındık üreticisine destekte bulundu.
Adıgüzel: ’’TMO’nu hem randımanı üreticiye göstermeden kırdığını hem de randıman için alınan fındığın geri kalanının üreticiye verilmediğini öne süren Adıgüzel, ‘önüne gelen üreticiyi tırtıklıyor’’ dedi.

VATANDAŞA SIRTINIZI DÖNMEYİN

Adıgüzel, şunları söyledi; “TMO alım ofislerindeki görevliler, randıman hesaplarken vatandaşa sırtınızı dönüp yapmayın. Ekranı saklamayın. Neyi nasıl hesap ediyorsanız, malın sahibi olan üretici de görsün. Randımanı düşük gösterip randıman fazlasını da cebe atan randıman şebekelerini geçmiş yıllardan biliyoruz.
“Artan fındığı geri verin”

Bir diğer konu da, günde en az 10 üretici arıyor, 2-3 kilo fındık alıp 250 gramını randıman için kırıp, gerisini neden vatandaşa vermiyorsunuz. Her üreticiden 100-150 TL iyi para. Fındığın fazlasını vatandaşa geri verin. Sen mi topladın o fındığı derenin, çortağın içinden? TMO Genel Müdürü ile il temsilcileri uyumayın. Uyanıklık yapanlar var, siz dahil herkesi uyarıyorum. Arkadaş önüne gelen üreticiyi tırtıklıyor ya!”

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap