fbpx

Akçakoca Haberleri

Asayiş

TELE-DOLANDIRICILAR AKÇAKOCALI YAŞLI KADINI DOLANDIRDI

TELE-DOLANDIRICILAR AKÇAKOCALI YAŞLI KADINI DOLANDIRDI

Gün geçmiyor ki yeni bir dolandırıcılık vakası daha duymayalım ama bu kez yeni bir yöntem değil. Dolandırıcıların yıllardır başvurduğu tele-dolandırıcılık yöntemi… Hedefte ise Akçakocalı yaşlı bir kadın var.

Akçakocalı vatandaşı telefon ile arayan dolandırıcılar, kendilerini emniyet mensubu olarak tanıtıyorlar. Bir süre vatandaşa kişisel sorular soran dolandırıcılar, yaşlı kadına Akçakoca hakkında bilgiler vererek an ve an kendisini izlediklerine ikna ediyorlar.
Dolandırıcılar yaşlı kadına ‘Evini şuanda uydu bağlantısı ile izliyoruz ve evinde altın olduğunu görüyoruz. O altınları Akçakoca’da ki (Akçakoca’da bulunan kuyumcuların adlarını teker teker sayıyor) birkaç kuyumcuda bozdurarak parayı derhal kendilerine göndermesi gerektiğini söylüyorlar.

Telefon dolandırıcıların söylediklerine inanan yaşlı kadın ilk önce 25 bin Türk Lirasını telefon dolandırıcılarına gönderiyor. Daha sonra dolandırıcılar para hesaba geçtikten sonra tekrar ulaşıyorlar ve evde hala altınların olduğunu, uydu bağlantısı ile bunu gördüklerini ve kendilerine yalan söylememesi gerektiğine yaşlı kadını ikna ediyorlar. Akçakocalı yaşlı kadını tehdit eden dolandırıcılar, yaşlı kadının konuşmasına fırsat vermeden sürekli kafasını karıştırarak dikkatini başka yöne çekiyorlar.

Yaşlı kadın apar topar evdeki tüm altınları bir poşete koyarak kuyumcunun yolunu tutuyor. Yaklaşık 50 bin Türk Lirası altını bozduran yaşlı kadın bu parayı tam gönderecekken bir anda önce emniyete gitmesi gerektiğini, eğer gerçekten buradan arıyorlarsa parayı elden verebileceğini düşünüyor ve Akçakoca Emniyetinin yolunu tutuyor…

Burada polislere durumu anlatan yaşlı kadın, polislerin olaya el koyması ile 50 bin Türk Lirasını dolandırıcılara göndermekten son anda vazgeçiyor.

Durumu anlayan Emniyet Güçleri, yaşlı kadının telefonundan dolandırıcılar ile irtibata geçiyor. Dolandırıcılar durumu anlayıp, yaşlı kadından çaldıkları 25 bin Türk Lirası ile kayıplara karışıyor.

Talihsiz kadın 25 bin lira kaptırdığı dolandırıcılara, kalan 50 bin lirayı göndermediği için teselli buluyor…

Emniyet güçleri aylardır; televizyon, SMS, E-Devlet ve online platformlardan vatandaşları uyarıyor. “Sizleri Telefonla Arayarak Kendilerini Polis, Asker veya Savcı Olarak Tanıtıp, Sizden Para, Altın İsteyen Şahıslara İnanmayın.”

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir