fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

DÜZENSİZ GÖÇMENLERİN YENİ ADRESİ: AKÇAKOCA

DÜZENSİZ GÖÇMENLERİN YENİ ADRESİ: AKÇAKOCA

Türkiye bir süredir düzensiz göçmen politikası ile başı dertte. Ülkenin birçok kentinde düzensiz göçmenler ile alakalı haberler gelirken, bu haberlere bir yenisi de Akçakoca’dan geldi. Hafta sonu Akçakoca plajlarında çevreyi rahatsız eden mültecilere yerel halk tarafından tepki gösterilirken, dün öğlen saatlerinde Akçakoca’ya gelen 4 Afganlı göçmen, Akçakoca otogarında yakalanarak Göç İdaresine teslim edilmek üzere gözaltına alındı.

Cumartesi günü Akçakoca sahilinde bir grup yabancı uyruklu kişi, iddiaya göre uygunsuz tavır ve davranışlar sergiledi. Yabancı uyruklu kişilere tepki gösteren vatandaşlar, uygunsuz davranışlar sergileyen yabancı uyruklu kişileri sahilden çıkartmak istedi. Gergin anların yaşandığı olay sonrası, vatandaşlar yabancı uyruklu mültecileri sahilde görmek istemediklerini dile getirdi.

Pazar günü öğle saatlerinde Düzce Otogarından Akçakoca’ya doğru yola çıkan yolcu otobüsü ihbar üzerine emniyet güçlerinin takibine takıldı. Araç Akçakoca otogarına girmesi üzerine yapılan kontrollerde Afgan uyruklu 4 erkek şahısın, ülkeye kaçak yollarla girdikleri ve pasaportlarının bulunmadığı anlaşıldı. Gözaltına alınan şahıslar, İl Göç İdaresine teslim edilene kadar Akçakoca Jandarma Komutanlığı’nda gözlem altında tutulacakları bilgisi edinildi.

DÜZENSİZ GÖÇMEN NE DEMEK?

Düzensiz göç; bir ülkeye yasadışı giriş yapmak, bir ülkede yasadışı şekilde kalmak veya yasal yollarla girip yasal süresi içerisinde çıkmamak anlamına gelmektedir.

Ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyeli sığınmacılara 10 yıldır ev sahipliği yapan Türkiye’nin gündeminde şimdi de ülkeye kaçak yollardan giren Afgan göçmenler var.

Düzensiz ve kaçak yollardan ülkeye giren göçmenlerin ülkeye verebileceği zararlar nelerdir?

Toplum psikolojisine zarar verebilir.
Göç ettikleri ülkenin sosyo-kültürel yapısını bozabilir.
Kayıtsız geldikleri için, daha önce suç işleyip işlemedikleri bilinmez.
Göç ettikleri ülkelerde suça karıştıklarında yakalanmaları çok zor olur.
Göç ettikleri ülkelerin kültürel yapısına entegre olmak yerine, kendi kültürlerini yaşayarak toplumun huzurunu bozabilir.
İşsizlik artar.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir