fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

OTOMOBİL AL-SAT YAPANLAR DİKKAT! SINIRLAMA GELİYOR

OTOMOBİL AL-SAT YAPANLAR DİKKAT! SINIRLAMA GELİYOR

Hükümetten otomobil sektörünü normale döndürme amacıyla hazırladığı geçici eylem planı belli oldu. Araç alış satışlarında, süre ve kilometre kotası getirilecek. Alınan aracın 6 aydan önce satılamaması amaçlanıyor.

Araç alım satımına düzenleme getiriliyor. Edinilen bilgiye göre araç satın aldıktan sonra ya 6 ay boyunca kullanmak zorunda kalacak ya da satıştan sonra 5.000 kilometre yol yapacak.

Türkiye’de bir sıfır otomobil sahibi olmak, son dönemlerde neredeyse imkansız hale geldi. Bir yandan çip krizi ve sıfır araç kıtlığı, diğer yandan ise fiyat patlaması derken, araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar umutlarını başka baharlara ertelediler. Bunun farkında olan devlet de bir süredir çözüm arayışında. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklama ile satış kısıtlaması geleceğinden bahsetmişti. ‘Belli kilometre dolmadan veya belli süre geçmeden satış kısıtlaması getireceğiz.’ diyen Muş, detay vermese de konuyla ilgili yeni bilgiler paylaşılmış durumda.

6 AY VEYA 5.000 KM KISITLAMASI ÖNGÖRÜLÜYOR!

Edinilen bilgiye göre bir vatandaş, sıfır araç satın aldıktan sonra ya 6 ay boyunca kullanmak zorunda kalacak ya da satıştan sonra 5.000 kilometre yol yapacak. Bu şartlar sağlanmaz ise o aracın bir kez daha el değiştirmesi mümkün olmayacak. İddiaya göre bakanlık, bu kısıtlamaya uymayan vatandaşlara çok ciddi para cezaları uygulayacak. Ancak bu cezanın tutarına ilişkin hiçbir bilgi söz konusu değil.
Bu arada; bu düzenlemenin kalıcı olmayacağı da söylentiler arasında yer alıyor. Sektör kaynaklarına göre düzenleme yapılacak ve otomobil piyasasının normal koşullara dönmesi beklenecek. Piyasa normale döndükten sonra da düzenleme kaldırılacak. Vatandaş, bugün olduğu gibi hiçbir kısıtlamaya maruz kalmadan araç alıp satabilecek.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir