fbpx

Akçakoca Haberleri

Fındık

FINDIK ÜRETİCİSİNDE UMUTLU BEKLEYİŞ

FINDIK ÜRETİCİSİNDE UMUTLU BEKLEYİŞ

Fındık sezonuna girilirken, fındık üreticisinin gözü yetkililerden gelecek iyi haberi bekliyor. Fındık üretimi için gereken her türlü girdi maliyeti neredeyse 2 katına çıkmış durumda. Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, partisinin il kongresi için geldiği Düzce’de fındık fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde fındık fiyatları kilogram başına kaç lira olsun diye okuyucularımıza sormuştuk. Artan girdi maliyetleri ve yükselen enflasyon sebebiyle fındık üreticisinin beklentisi de bir hayli yüksek olmuştu. Hatta bazı Ziraat Odaları 50,53,55 lira gibi fiyatlar olmalı dediğinde fındık üreticileri isyan noktasına gelmişti. Üreticilerin genel beklentisi 60 lira ve üzeri olarak görünüyor.
DP Düzce İl kongresi hafta sonu gerçekleştirildi.
Kongreye katılan Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, fındık taban fiyatının hala açıklanmamış olmasına tepki göstererek, fiyatın en az 60 TL olmasını ve bir an önce açıklanmasını istedi.

FINDIKTA 60 LİRANIN ALTINI KABUL ETMİYORUZ!

DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, ” Biz de 60 lira olmasını istiyoruz. Ziraat odaları hesabını doğru yapmıştır ama, geçen sene 26,5 TL olarak ilan edildiğinde 1 kilo fındıkla 3 litre mazot alınıyordu. Mazot şu anda 24 lira olduğuna göre 72 lira eder. Hükümetin yapması gereken, her ürünün fiyatının, yumurtadan süte, peynirden ete yüzde 300 arttığı ülkemizde fındık taban fiyatının da en az yüzde 300 artırmasıdır. Kendileri yurt dışından otomobil alırken yüzde 40 zam yapıyorlar vergiye, KYK öğrencilerine yüzde 80 zam yapılıyor fındığa hiç mi zam yapılmayacak. Dolayısıyla fındık taban fiyatı maliyetleri de karşılama açısından en az 60 lira olmalıdır.

Güneydoğu’dan gelecek işçilerin başı daha yola çıkmadan minibüsle gelmek için 25 bin lira mazot parası istiyor. Bizim iktidara çağrımız budur. 60 liranın altında fiyat üreticiyi memnun etmez.” dedi.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir