fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

KORKULAN OLDU, KARADENİZ’İN AZGIN SULARI CAN ALDI!

KORKULAN OLDU, KARADENİZ’İN AZGIN SULARI CAN ALDI!

Kurban Bayramı tatili sebebiyle Konya’dan Akçakoca’ya gelen Yusuf Üre, geçtiğimiz günlerde azgın sulara kapılmıştı. Tedavisi sebebiyle hastaneye kaldırılan Üre’den acı haber geldi. 41 yaşındaki Yusuf Üre hayatını kaybetti.

Bayramın 4. Günü Karaburun sahilinde ailesi ile birlikte denize girmek için gelen Üre, dalgalı deniz ve çeken akıntı sebebiyle bir anda azgın dalgaların arasında kaybolmuştu. Cankurtaranlar bir süre aradıkları Üre’yi baygın halde bularak kıyaya çıkarmıştı. Cankurtaranların Üre’yi buldukları sırada kalbi durmuş ve defalarca kalp masajı ve suni tenefüs yapılmıştı.

112 sağlık ekiplerinin gelerek ilk müdahalede bulunduğu Üre, Düzce Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırılmıştı.
Yusuf Üre(41) doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Üre’nin cenazesi defnedilmek üzere Konya’ya gönderildi.

ÇEKEN AKINTI NEDİR?

Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür.
Çeken akıntılar tüm Karadeniz sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar.

ÇEKEN AKINTI NEDEN TEHLİKELİDİR?

Halk arasındaki yaygın söylentilerin aksine, bu akıntılar insanları dibe çekmezler; akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Boğulma olayları, nispeten güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve sonuçta yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları sonucunda gerçekleşmektedir.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir