fbpx

Akçakoca Haberleri

TÜM HABERLER

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM! İŞTE YENİ ASGARİ ÜCRET

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM! İŞTE YENİ ASGARİ ÜCRET

2022 yılının son asgari ücret düzenlemesi belli oldu. Ocak ayında yapılan zamdan sonra 1 temmuz itibari ile asgari ücret yeniden düzenlendi. Ocak ayında 2 bin 825 lira olan asgari ücret 4 bin 253 liraya yükselmişti. Temmuz ayı itibariyle yeniden düzenlenen asgari ücret net 5 bin 500 liraya yükseldi.

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretliyi ilgilendiren temmuz güncellemesi sonuca ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olarak belirlendi.
Asgari ücrete %30 net ara zam yapıldı. Ocak ayından itibaren 4 bin 253 lira olan asgari ücret temmuz ayında yapılan yeni güncelleme ile net 5 bin 500 lira oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni asgari ücrette, işverenlere çalıştırdıkları her işçi başına 100 lira devlet yardımı yapılacağı açıklandı.

YENİ ASGARİ ÜCRET HALA AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Mayıs 2022 itibari ile dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 6.017,85 TL olarak açıklanmıştı.
Şuan ki mevcut asgari ücret temmuz ayı itibariyle 5bin 500 lira olarak güncellendi. Asgari ücret güncellenmiş haliyle bile açlık mayıs ayında açıklanan açlık sınırının altında kalmış görünüyor.

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2022 Mayıs ayı sonucuna göre;

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 6.017,85 TL’ye,

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 19.602,14 TL’ye,

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 7.836,46 TL’ye yükseldi.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir