fbpx

Akçakoca Haberleri

Siyaset

CHP KADIN KOLLARINDAN ‘ADS’ ÇIKARMASI

CHP KADIN KOLLARINDAN ‘ADS’ ÇIKARMASI

Kadın Kolu MYK üyesi ve Sakarya İl Kadın Kolu başkanı Azize Çeroğlu Düzce İl Kadın Kolu Başkanı Jale Uzunhasan ve beraberindeki ekip Akçakoca pazaryerinde ‘ADS’ anlatımı gerçekleştirdiler. Postane sokağı ve çevre esnafın nabzını tutan CHP Kadın Kolları, ekonomik koşulların esnafın ve vatandaşın üzerinde bıraktığı yıkıcı etkileri bir kez daha gözler önüne serdi.

Kadın Kolu MYK üyesi ve Sakarya İl Kadın Kolu başkanı Azize Çeroğlu, Düzce İl Kadın Kolu Başkanı Jale Uzunhasan, Düzce Merkez İlçe Kadın Kolu Başkanı Yeşim Kaltu, Kaynaşlı İçe Kadın Kolu başkanı Filiz Kumbasar, Çorum Sungurlu Kadın Kolu Başkanı Necla Canki, Akçakoca Kadın Kolu Başkanı Saadet Yüncel ve yönetim kurulu, İl Kadın Kolu Yönetimi ile pazar yerinde ‘ADS’ anlatımı yapıldı, postane sokağı ve civar sokaklarda esnaf gezisi düzenlendi.

Düzce Merkez İlçe Başkanı Özcan Dağıstanlı ve CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz’da CHP Kadın Kollarına eşlik ettiler.

CHP’nin 37. olağan kurultayında tüm delegelerin oybirliği ile kabul edilen “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”nin 11. maddesinde yer alan Aile Destekleri Sigortası (ADS) nedir?
– ADS ile yoksulluk sınırının altında kalan tüm hanelere, bu sınırın üzerine çıkacakları oranda gelir desteği sağlanacak.
– ADS mevcut uygulamalardan farklı olarak, yoksul hane ve yurttaş sayısını azaltacak.
– Keyfiliği, medyatik hayırseverliği, aileleri sürekli yetkililerle temasa zorlayarak rencide eden zihniyetini ortadan kaldırmayı hedefleyen ADS, “Aile Destekleri Sigorta Kurumu” tarafından yönetilecek.
– ADS iktidarın değil sosyal devletin bir uygulaması olacak.

DESTEK KADININ HESABINA

– ADS kapsamında yurttaşlara ödenecek olan “Aile Gelir Desteği”, hanelerdeki kadınların hesaplarına yatırılacak, kadınlar ekonomik açıdan güçlendirilecek.
– Çocuk ve ev işleri nedeniyle işgücüne katılamayan kadınlara, istihdama katılmaları durumunda ADS kapsamında kreş yardımı yapılacak.
– Yoksulluk sınırının altındaki ailelerin çocuklarına eğitim bursu, beslenme ve süt desteği sağlanacak.
– Pandemi döneminde daha görünür hale gelen dijital eşitsizliğin ortadan kaldırılması için çocuklara ücretsiz internet ve tablet desteği sunulacak.
– ADS, “Aile Gelir Desteği”, “Aile Yardımları”, “Gençler”, “Kadınlar”, “Engelliler”, “Yaşlılar” ve “Çocuklar” olmak üzere 7 temel alt alandan oluşacak.
– Engelli ve evde bakım maaşları ADS ile verilmeye devam edecek, hiçbir kesinti söz konusu olmayacak.
– Engelli ve evde bakım maaşları belirlenirken engellinin hane içinde fert başına düşen geliri değil, kendi gelir durumu esas alınacak.
– 65 yaş üstü ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmayanların yaşlılık maaşları da ADS sistemine entegre edilecek.

GENÇLERE POZİTİF AYRIM

– ADS, yoksulluk sınırı altındaki ailelerde yaşayan gençlere pozitif ayrımda bulunacak. Gençler, hayata daha etkin başlayabilmeleri ve geleceklerini güven altına alabilmeleri için istihdamda öncelikli kategoride değerlendirilecek.
– Gençlere yönelik eğitim ve çalışma yaşamını kapsayan teşvikler yaşama geçirilecek.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap