fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ

AKÇAKOCA BELEDİYESİ PERSONELİ MAAŞ BEKLİYOR!

AKÇAKOCA BELEDİYESİ PERSONELİ MAAŞ BEKLİYOR!

Türk-İş Sendikasının mayıs ayında yayınladığı raporda açlık sınırı 6 bin 17 TL iken maaşları bu rakamın bile altında belirlenen belediye personeli, maaşını tam ve zamanında alamıyor.

Enflasyonun arttığı, dolar kurunun uzay yönlü hareketinin durmaksızın ilerlediği, temel gıdaya ulaşmanın her geçen gün zorlaştığını zaman zaman dile getiriyoruz. Bir ailede tek kişinin çalıştığını ve düzenli maaş aldığını varsayarsak bile artan fiyatlar karşısında ailesini geçindirmesi, borçlarını zamanında ödeyebilmesi ve temel gıdaya ulaşması çok zor görünüyor.

Düzenli gelir sahibi vatandaşların bile geçim konusunda kadar zorlandığı, birçok ihtiyacından feragat ederek temel gıda ve barınmayı ön planda tuttuğu şu günlerde aylardır maaşlarını düzenli alamayan belediye personelleri ne zaman konuşacağız?

Sayın Yanmaz göreve geleli üç yıl olmasına rağmen hala belediye personellerinin maaşlarını düzenli alamamaları ve bu konuda elle tutulur gözle görülür bir çalışmamanın yapılmamış olması içler acısı.

Geçtiğimiz yıl bir yerel gazetede çıkan videoda, belediye personelinin maaş alamadığı için evdeki erzakı sayarak tükettiğini çoğu zaman kahvaltı bile yapamadan işinin başına geçtiğini anlattığı bir röportaj izlemiştik. O dönemin iddialarına göre video gazetede yayınlandıktan sonra işine son verilmişti.

PERSONEL MAAŞINI NE ZAMAN DÜZENLİ ALACAK?

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun mayıs ayı raporuna göre Türkiye’de dört kişilik bir ailenin açlık sınırı asgari ücreti geçerek 6 bin 17 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 19 bin 602 TL’ye çıktı.

Bu veriler ışığında birçoğu açlık sınırının da altında maaş alan personel, bu maaşı bile alamazken, içeride biriken maaşları; enflasyon, dolar kuru ve artan gıda fiyatları yüzünden hesaplarına bile yatmadan çoktan erimiş oluyor.

Aylardır sabreden belediye personeline düzenli maaş ile alakalı en ufak açıklama yapılmıyor. Ne yerel gazeteler ne Akçakoca’nın ileri gelenleri belediye personelinin durumunu konuşma ihtiyacı hissetmiyor gibi görünüyor.

Maaş borçlarının ne zaman ödeneceği ile alakalı tek bilgi, Katamaran’ın ve Kamelya Restoran’ın satılmasından elde edilecek para ile ödenecek olması. Ne de olsa yerel basına göre her ay bu iki işletmeye çok büyük teklifler geliyor!

Yanmaz’dan ümidi kesen belediye personeli, çareyi mesai saatleri dışında aileleri ile geçirecekleri vakitleri ek iş yaparak değerlendirmek zorunda kalıyor.

ÖDENEMEYEN MAAŞLAR AKÇAKOCA ESNAFINI DA ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

Salgın sürecinde iş yapamaz hale gelen esnaf belediyenin attığı Resmi Tatil Günleri Ruhsatı mesajı ile adeta şoka uğramıştı. Bir de üzerine veresiye alışveriş ve alınamayan ödemeler eklenince esnafta geçimini sağlamakta zorluk çekiyor.

Ellerinden geldiğince belediye personelini zor durumda bırakmamak adına alacaklarını erteleyen Akçakoca esnafı, yetkililerin konuyla alakalı harekete geçmesini bekliyor.

ÖDENEMEYEN MAAŞLAR ENFLASYON KARŞISINDA ERİDİ

Belediye personeli, maaşların geç ödenmesi sebebiyle enflasyon karşısında eriyen personel maaşlarının, gecikme dönemi ve enflasyon farkı hesaplanarak yatırılmasını bekliyor.

Katamaran ve Kamelya Restoran’ın satışından elde edilecek gelirin bir bölümüyle aylardır düzenli ödeme alamayan belediye personelinin ihtiyacı bir nebze olsun giderebilir.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

1 Comment

  • Daha 2 sene daha beklesinler okan verir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir