fbpx

Akçakoca Haberleri

EĞİTİM

BİR YIL ÖNCE ” LİSEMİZİN ADINI GERİ VERİN DEMİŞTİ! ”

BİR YIL ÖNCE ” LİSEMİZİN ADINI GERİ VERİN DEMİŞTİ! ”

AKÇAKOCA LİSESİ GERİ DÖNÜYOR!

Neredeyse tam 1 yıl önce İyi Parti Akçakoca İlçe Başkanı Behçet Alkan Lokum tarafından ilk kez gündeme getirilen tarihi Akçakoca Lisesi’nin isim değişikliği konusu nihayet çözüme kavuştu. Tarihi lisenin adı yeniden ‘’Akçakoca’’ adını alıyor.

1948 yılında ilk kez mahalli imkanlar ile kurulan ve ortaokul olarak Milli Eğitim Bakanlığına devredilen ve 1948 yılından 2011 yılına kadar ‘’AKÇAKOCA’’ adını taşıyan okul 2011- 2012 öğretim yılında Barbaros Anadolu Lisesi’ne dönüştürülmüştü.

Geçen yıl mayıs ayında Akçakoca eğitimini gündemine alan Lokum, iyi bir eğitim planının hayata geçirilmesinin önemine vurgu yaparken, bazı sitemkar açıklamalarda da bulunmuştu.

‘’LİSEMİZİN ADINI GERİ VERİN’’

O dönem yaptığı açıklamalarda; eğitimdeki dönüşüm kapsamında Akçakoca Lisesi’nin adının neden değiştirildiğini sorgulayan İyi Parti Akçakoca İlçe Başkanı Behçet Alkan Lokum, aynı durumdaki illerde isim değişikliğine gidilmediğine dikkat çekmişti.

Lokum konuyla ilişkin o dönem yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti: ‘’ Eski adıyla bildiğimiz düz liseler ve ortaöğretim okulları yeni yapılanmaya dönüşürken okulların isimleri de değişmiştir. İlçemizin en köklü okulu olan Akçakoca Lisesi’nin ismi Barbaros Anadolu Lisesi olarak değişmiştir. Peki bu okulların adı her yerde değişmiş midir diye araştırdığımızda birçok okulun isminin değişmediğini gördüm. Hal böyleyken geçmişte birçok başarısı bulunan, çok değerli kişileri yetiştiren ve ilçemizle özdeşleşen Akçakoca Lisesi neden eski adıyla kalmamıştır? Lisemizin adını geri verin!

YENİDEN ‘’AKÇAKOCA’’ ANADOLU LİSESİ

akcakocahaberleri.com haber merkezimizin Düzce kulislerinden aldığı bilgi doğrultusunda, bir yıl önce atılan adımların sonuç verdiğini ve tarihi lisenin yeniden Akçakoca adını alacağı öğrenildi. Kararın önümüzdeki günlerde resmi açıklama ile duyurulması bekleniyor.

Behçet başkana ve emeği geçen herkese teşekkürler.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir