fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ Siyaset

OKAN YANMAZ İTTİFAKIN ORTAK ADAYI MI?

OKAN YANMAZ İTTİFAKIN ORTAK ADAYI MI?

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin, yani Cumhur İttifakı’nın çatı adayı mı olacak?

2024 Türkiye Yerel Seçimleri’nin Akçakoca’da her zamankinden daha çetin geçeceğini tahmin ettiğimizi önceki haberlerimizde belirtmiştik.

Mevcut Başkan Okan Yanmaz’ın iddiası büyük. İki kez üst üste belediye başkanı seçilmeyi istiyor. Girdiği ortamlarda, “Ben bir dahaki seçimde Cumhur İttifakı’nın adayıyım” söylemini kullandığı iddia ediliyor.

AK Parti seçmeni olası bir ‘çatı’ adayı durumuna ne der, nasıl bir tepki gösterir önümüzdeki süreç gösterecek.

Biz bu haberimizde ihtimaller dahilinde olan seçenekleri ortaya koymaya çalışacağız.

YANMAZ’IN İTTİFAK ADAYLIĞI

Girdiği ortamlarda, yakın çevresine “İttifak adayıyım” dediği iddia edilen Okan Yanmaz, belediye başkanlığı performansıyla Akçakocalıyı etkileyebildi mi? Bu sorunun cevabı aslında her şeyi ortaya koyabilecek nitelikte.

Önümüzde 2 senesi daha olan mevcut başkan Yanmaz, seçim vaatlerinin yüzde kaçını gerçekleştirebildi? Kalan 2 yıl, tüm vaatlerini gerçekleştirmeye yetecek mi? Akçakocalı bu soruların cevabını bekliyor.

İttifakın adayı olması durumunda AK Parti, MHP ve Yanmaz’ın bireysel oyları sayesinde seçim kağıt üzerinde büyük bir farkla kazananılabilecek gibi gözükse de, Akçakoca’da seçim zamanı sonuçlar, tahminlerden çok farklı olabiliyor.

Eğer Yanmaz çatı adayı olursa; Ak Parti ve MHP seçime tek adayla çıkar. Şu an da ki potansiyel Ak Parti adayları bu durumdan ne kadar memnun olur. Ak Parti seçmeni bölünür mü? Ya da tam aksine tüm gücüyle Yanmaz’a destek mi verir? Ak Parti İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu’nun geçen yıl, ittifaka rağmen yaptığı güçlü muhalefet yeniden akıllara gelir mi?

YANMAZ’IN MHP ADAYLIĞI

Yanmaz, MHP’den aday olursa, Ak Parti kendi belediye başkanı adayıyla seçimlere katılır. Bu da Ak Parti doğru aday ile MHP’den çok daha iddialı hale gelir demek oluyor çünkü mevcut durumda Ak Parti’nin, Akçakoca’da MHP’den çok daha fazla oyu var.

Yanmaz’ın MHP’nin oylarının dışında; her iki büyük partiden kaçan tepki oyları, Akçakoca halkının Eski Belediye Başkanı Hüseyin Yanmaz’a olan sevgisi ve bireysel oyları ile seçimi kazandığını görmüştük. MHP’nin adayı olması durumunda Yanmaz’ın seçim kazanabilmesinin tek yolu, seçim öncesi Akçakocalının gönlünde oturduğu tahta, tekrar oturabilmeyi başarabilmesi olacaktır.

Şimdiye kadar gösterdiği performans ile bu çok zor görünüyor. Gerek belediye personelinin aylardır düzenli maaş alamaması gerekse verilen seçim vaatlerinden bir çoğunun yerine getirilmemesi, Yanmaz’ın adının karıştığı bazı skandallar seçimi kazanma ihtimalini düşürüyor.

Her ne kadar şuan ki hava olumsuz görünse de, Yanmaz’ın önündeki 2 yıl işleri düzeltebilmesi için yeterli bir süre. Sıkı çalışıp, seçim öncesi atmosferi tekrardan yaşatabilirse tekrar başkan olması ihtimaller dahilinde.

YANMAZ’IN MHP’DEN İSTİFA EDEREK AK PARTİ’DEN ÇATI ADAY OLMASI İHTİMALİ

Cumhur İttifakı’nın güçlü ortağı Ak Parti, hiçbir yerde seçim kaybetmeyi göze alabilecek durumda değil. Bu durum Akçakoca’da da geçerli. Hal böyleyken kazanan partinin Ak Parti olması adına, mevcut başkan Okan Yanmaz ikna edilip Ak Parti’den aday olarak gösterilebilir. Ak Parti Genel Merkezine bu durum mantıklı gelebilir. Her zaman için ihtimaller dahilindedir.

Yanmaz, Ak Parti’den aday olursa; MHP seçmeni Yanmaz’ı destekler mi yoksa tepki oyu vererek başka bir partinin adayını mı destekler? Yoksa MHP seçmeni, Genel Başkanları Devlet Bahçeli’nin Cumhur İttifakı’na her durumda koşulsuz olarak destek verdiği gibi mi tavır sergiler.

Yanmaz, Ak Parti adayı olursa; şuan ki potansiyel ve güçlü Ak Parti adayları bu durumu nasıl karşılar? Bu durum, aday adaylarının motivasyonunu kaybetmesine neden olur mu?

Bu soruların cevaplarını bize seçim atmosferi verecek.

GENEL SEÇİMİN, YEREL SEÇİME ETKİSİ

Önümüzde 2023 Genel Seçimleri var. Türkiye, 2023 Genel Seçimlerine doğru giderken; anormal şekilde artan enflasyon, yükselen döviz kuru, hayat pahalılığı tabii ki seçim sonuçlarına doğrudan etki edecek.

Olası bir iktidar değişimi etkisini yerel seçimlerde de hissettirecek. İktidarın değişmesi halinde Türkiye genelinde Ak Parti ve MHP’nin yerel seçimde alacağı oy oranlarında düşüş yaşanabilir. Bu durum da Akçakoca Belediye Başkanlığı seçimlerinin seyrini değiştirebilir. Yanmaz’ın bu duruma da hazırlıklı olması gerekiyor.

Analiz Haber: Tolga HÜNKAR

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

1 Comment

  • Bu genel seçimlerde ortalık kaynayabilir. Bırakın seçimi “rahat uyuyabilme ihtimalimiz var mı” onu düşünmek gerekir. Ekonominin bitmesi, mülteci problemi ve bunun üzerinden provakosyan yapılması özellikle SADAT denilen yapı iyi niyetli romantik insanlarımız üzerinden dini kullanarak ülkeyi çok farklı noktaya getirme ihtimali var. Bence Akçakoca gibi küçük bir kasabanın durumunu analiz etmek yerine bunların haberlerini yaparsanız daha mantıklı olur. Akçakoca dediğin yağmurun oluşturduğu su birikintisi. Su birikintisinde boğulmak o kadar saçma ki. ABD senatörlerini haberinize alırsanız harika olur. Okan’mış, Cüneyt’miş zaman kaybı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir