fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ Asayiş

Telefon dolandırıcılarına dikkat!

Telefon dolandırıcılarına dikkat!

YER: AKÇAKOCA

Telefon dolandırıcıları Akçakoca’yı mı hedef aldı?

Akçakoca’da son 15 gündür kuyumculara bazı kişilerin gelip 75 gr altın borç istedikleri ve bunu isterlerken çok telaşlı olduklarına dair bir duyum aldım. Kişiler ellerinde dekontla geliyor ve kuyumcu sahiplerini de genelde tanıyorlar.

  • Mehmet Abi bana 75 gr acil altın verir misin? Sana 2 günde öderim. Yarın getiririm.

Bu cümleyi aynı kişi farklı kuyumculara söylese o zaman kişiye para lazım, herkesi tek tek arıyor diye düşünebiliriz fakat aynı cümle farklı kişilerden geliyor. Elde dekont var, telaşlı bir tavır var ve 75 gr altına ihtiyacı var.

Bu da akıllara telefon dolandırıcılığı olabileceği şüphesini getiriyor. Telefon dolandırıcıları da benzer şekilde çalışmıyor mu?

   – Bize şu kadar para, şu kadar altın getirirsen hesabını terör örgütünün elinden kurtarırız.

   – Fetö terör örgütüne para yatırmışsın. Sistemden inceledim ve banka hesabında para olduğunu gördüm. O parayı çekip söylediğim yere bırakırsan seni kurtarırım ama bir şartla. Bu çok gizli bir operasyon sakın polisi arama ki operasyon ifşa olmasın!

     Son dönemde popüler olan dolandırıcılık yöntemlerinden biri de telefon dolandırıcılığı. İnsanlar nasıl inanıyorlar, beni kimse kandıramaz demeyin. Size başımdan geçen bir olayı anlatacağım.

O dönem İstanbul’da bir tv kanalında çalışıyorum. Tv yayınlarından kalan boş vakitlerimde haber merkezinde haber yazmayı öğreniyorum. Haberciler ile vakit geçiriyorum. Spor müdürümüz o gün benden bazı spor haberleri yazmamı konuyu ve içeriği bana bıraktığını söyledi. Masalarımız farklı ama tüm haberciler aynı odadayız. Spor müdürü bir süre sonra hiç bir şey söylemeden çıktı. Akşama doğru kanala polisler geldi. Ardından haber müdürümüz geldi. Olay açıklığa kavuştu.

Kendisini polis diye tanıtan dolandırıcılar, bir den fazla telefon ile sürekli haber müdürünü taciz ediyor. Polis ve savcı olduklarını kimseyi aramaması gerektiğini, hesaplarının terör örgütü için kullanıldığını söyleyerek bir şekilde ikna ediyor kendisini. Önce bankadan parasını çekiyor, sonra evdeki altınları alıyor. Siyah bir poşete koyuyor. Bir çöp tenekesine atıyor ve beklemeye başlıyor. Tabi sonra ne arayan var ne soran. Öyle bir cesaretle polisi arıyor ve olay aydınlığa kavuşuyor. Gerçek polisler soruşturma açıyor ama nafile… O zamanın parası 80 bin tl yakın bir zarar oluşuyor. Yıl 2012 – 2013 sanıyorum.

Kişi haber merkezinde çalışıyor. Bu tarz haberler sürekli hazırlanıyor bulunduğu yerde. Dolandırıcılar öyle bir anında yakalıyor ki kendisini, bir süreliğine dış dünya ile iletişimi kesiyor bizim müdür sonra da olanlar oluyor işte.

Bunu neden anlattım. Özgüven iyidir fazlası zarardır. Hiç olmadık bir zamanda, kafanızın karışık olduğu bir anda aranırsınız. Bir anlık dalgınlığınızdan faydalanıp birikimlerinizi ele geçirebilirler.

Not: Emniyet ekipleri henüz Akçakoca’da böyle bir ihbar almadıklarını belirtmiştir.

    Sizleri Telefonla Arayarak Kendilerini Polis, Asker veya Savcı Olarak Tanıtıp, ‘’ ADINIZ FETÖ/PYD vb. TERÖR ÖRGÜTÜ SORUŞTURMASINA KARIŞTI’’ Diyerek Sizden Para, Altın İsteyen Şahıslara İnanmayın.

Böyle Bir Durumda Hemen 155 POLİS İMDAT’ı Arayın.

www.asayis.pol.tr

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir