fbpx

Akçakoca Haberleri

AKÇAKOCA HABERLERİ Siyaset

Akçakoca Belediyesi Yine Karanlıkta Kaldı. Sepaş A.Ş. Belediyeyi Jeneratöre Mahkum Etti

Akçakoca Belediyesi Yine Karanlıkta Kaldı. Sepaş A.Ş. Belediyeyi Jeneratöre Mahkum Etti

Geçtiğim günlerde bölgeye elektrik dağıtım hizmeti veren SEPAŞ, Akçakoca Belediyesi’nin biriken elektrik borçlarını ödememesi sebebiyle elektriğini kesmişti. Haber ulusal medyaya konu olmuş birçok tv kanalı ve gazetede yayınlanmıştı.

Akçakoca Belediyesi Sepaş’a, 300 bin lira gibi bir ödeme yaparak elektriği açtırmışlardı.

Bu sabah itibariyle Akçakoca Belediyesi çevresinde yaşayanlar jeneratör seslerine uyandı. Akçakoca Belediyesi elektriği tekrar kesildi. Jeneratörler devreye girdi. İşler yine aksama noktasına geldi.    

İlk elektrik kesintisi olduğunda Akçakoca Belediyesi; belediyenin hizmet binası ve tesislerde elektriğin borç nedeniyle kesildiği iddiasına ilişkin, SEDAŞ’a olan 5,7 milyon civarındaki elektrik borcunun 3,4 milyonunun eski döneminden kalma olduğu, ödenmeyen elektrik borçlarının mevcut yönetim tarafından ödenmeye başlandığını bildirmiş ve bununla ilgili yazılı bir açıklama yapmıştı.

Ancak 2014 yılında 1milyon liraya yakın bir borçla dönemin belediye başkanına devredilen elektrik borcu, 2019 yılında Yanmaz’a 2,3 milyon lira gibi bir rakama devredilmişti. Belediye 5,7 milyon liralık borcun 3.4 milyonluk kısmının önceki dönemden geldiğini söylemişti. Bu durumda Yanmaz döneminde, göreve geldikleri 2019 yılından bu tarihe kadar 2,3 milyon liralık elektrik borcu yapılmıştı.

Durum şu, elektrik borcu geleneksel olarak her dönemden bir sonraki belediye başkanına bir miktar borçla gelmiştir. Akçakoca Belediyesi’nin içinde bulunduğu ekonomik durumda göz önünde bulundurulduğunda muhtemel olarak Yanmaz, bir sonraki belediye başkanına ödeyemediği elektrik borcunu geleneksel olarak devredecektir.

Burada iki durum ortaya çıkmaktadır. Ya yiğit bir başkan çıkıp bu borçların tümünü sıfırlayıp bir sonraki döneme 0 elektrik borcu bırakıp yeni bir çağ açacak ya da önümüzdeki dönem belediye başkan adayları göreve gelmeden önce; icraatlarından çok bir önceki belediye başkanını suçlayacakları basın açıklamaları üzerinde çalışacaklar.

Sevgili başkanlar ve başkan adayları unutmayın! Akçakoca bizim evimiz. Ev ekonominizi nasıl yapıyorsanız, belediye ekonomisini de öyle yapın. Kullanmadığınız ışıkları kapatın.

NOT: Belirtilen rakamlar üzerinde faiz ve enflasyon hesapları yapılmamıştır.

Yazar

Tolga Hünkar

Akçakoca Haberleri Yazarı

Yorum Yap